Zrewitalizowano Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej
Aktualności

Zrewitalizowano Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej

Właśnie zakończono rewitalizację Placu Niepodległości w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Godula. Już możecie korzystać z nowości w tej lokalizacji.

– Zapraszam mieszkańców do odwiedzenia tego miejsca i sprawdzenia, jak pięknie ta przestrzeń prezentuje się w nowej odsłonie, szczególnie po zmroku – mówił prezydent Michał Pierończyk.

Zrewitalizowano Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej

Plac Niepodległości w Rudzie Śląskiej to przestrzeń, która łączy cechy otwartego placu miejskiego z parkiem o powierzchni prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych. Miejsce to, zagospodarowano tak by istniejące tam drzewa nie zostały naruszone, a zaadaptowane do nowej przestrzeni. Stanowi to praktycznie połowę placu.

Istniejące szpalery wzbogacono o dodatkowe nasadzenia drzew od strony zachodniej i wschodniej. Posadzono lipę srebrzystą, czy też warszawską. W przyszłości wytłumią one dźwięki pochodzące z ruchliwej ulicy Goduli.

W ramach prac rewitalizacyjnych powstał nowy obiekt gastronomicznych wraz z ogólnodostępną toaletą, wybudowano fontannę, postawiono stojaki rowerowe, słup ogłoszeniowy oraz wymieniono ławki i kosze na śmieci. Zainstalowano nowe oświetlenie z energooszczędnymi oprawami LED. Przeprowadzono prace konserwatorskie i restauratorskie istniejących kwietników oraz pomnika św. Jana Nepomucena.

– Na wyremontowanym placu stanęła ławeczka Karola Goduli z wykonaną w podkrakowskiej pracowni rzeźbą przedstawiającą postać legendarnego przemysłowca. Zainstalowany został też „godulski światowid”, czyli granitowa kula poruszana wodą pod ciśnieniem, na której naniesiono kontury wszystkich kontynentów z wyraźnym wskazaniem Rudy Śląskiej – informował Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Plac Niepodległości kiedyś

Miejsce to w swoim kształcie, funkcji oraz nazwie utworzono w 1929 roku, z okazji 10. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wówczas nasadzono tu klomby z ozdobnymi drzewami, a na środku zbudowano fontannę z podświetlonym wodotryskiem. Wcześniej w tej lokalizacji znajdował się plac targowy.

Nowe rozwiązania

Wszystkie nowe rozwiązania, które wykorzystano podczas modernizacji placu, były konsultowane z mieszkańcami podczas warsztatów w 2016 i 2017 roku. Między innymi w ramach projektu „Mikroprzestrzenie miejskie 2016”, który był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz katowickiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Część pomysłów jest właśnie od mieszkańców Rudy Śląskiej.

Jaki był koszt inwestycji?

Inwestycja kosztowała 5,6 mln złotych. Miasto Ruda Śląska pozyskało na ten cel 4,5 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład.

Źródło informacji, zdjęcia: UM Ruda Śląska

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze są zablokowane.