Miejska Zielona Akupunktura
Aktualności

Miejska Zielona Akupunktura – deklaracja trzech miast

Miejska Zielona Akupunktura to projekt, w który biorą udział trzy miasta aglomeracji śląskiej – Ruda Śląska, Świętochłowice i Chorzów.

Trzy miasta aglomeracji śląskiej tworzą projekt Miejskiej Zielonej Akupunktury w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ruda Śląska, Świętochłowice i Chorzów, chcą wspólnie rozwijać zieloną infrastrukturę w oparciu o punktowe działania w wybranych miejscach. W Rudzie Śląskiej tych punktów będzie dziesięć. Plan opracowano w ramach projektu SALUTE4CE, który jest współfinansowany z programu Interreg Europa Środkowa.

– Zwiększanie ilości zieleni w mieście to kwestia oczekiwań mieszkańców, estetyki i komfortu życia, a także odpowiedź na narastające wyzwania klimatyczne – mówiła prezydent Grażyna Dziedzic – Miejska Zielona Akupunktura skupia się na działaniach w mniejszej skali, które pozwalają uniknąć trudności związanych z tworzeniem w miejskich realiach nowych dużych przestrzeni zielonych – dodała.

Miejska Zielona Akupunktura – co to jest?

Celem programu jest by punktowe działania na małą skalę mogły stopniowo odnosić znaczący i pozytywny wpływ na większy obszar miejski. Lokalizacje takie jak wewnętrzne dziedzińce, alejki między budynkami, małe opuszczone działki, elewacje, dachy i pasy przydrogowe można przekształcić w zielona przestrzenie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to znaczny niższy koszt niż przy dużych projektach.

Deklaracja trzech śląskich miast

Trzy miasta aglomeracji śląskiej tworzą razem Miejski Obszar Funkcjonalny – Ruda Śląska, Chorzów i Świętochłowice. To właśnie w tych miastach będzie wykorzystywany program MZA, dzięki którym w wielu miejscach powstanie nowa zielona przestrzeni czy to publicznych, czy mieszkaniowych. Plan zakłada przywrócenie poprzedniej roślinności, a przy opracowaniu planu kluczowy był udział mieszkańców.

Ruda Śląska w MZA

W dokumencie, który dotyczył naszego miasta, nie stwierdzono występowania większych obszarów, które są pozbawione zieleni. Za to deficyty zieleni zidentyfikowano lokalnie. Wybrane miejsca w Rudzie Śląskie, które znajdą się w odnowie z Miejskiej Zielonej Akupunktury to:

  • skwer przy ul. 1 Maja 218,
  • skwer przy ul. Teatralnej,
  • zieleniec przy ul. Furgoła 6, 8, 10,
  • plac Jana Pawła II,
  • zieleniec przy ul. Teatralnej,
  • zieleniec/chodnik przy ul. Radoszowskiej 104-110,
  • skwer przy ul. Plac Szkolny,
  • hałdę pocynkową przy ul. Furgoła,
  • zieleniec u zbiegu ul. Kłodnickiej i Brodzińskiego,
  • zieleniec w rejonie ul. Jacka i Oświęcimskiej.

Co miasta zyskają w ramach podpisanej deklaracji?

Efekt podpisania deklaracji przez Rudę Śląską wraz z dwoma innymi miastami, będzie powołanie grupy zadaniowej, pracującej nad wdrożeniem planu – w tym przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, które będzie istotne dla realizacji zamierzeń.

– To, że działamy wspólnie, jest niezwykle ważne. Wnioski o środki zewnętrzne składane przez kilku partnerów są wyżej oceniane – podkreślił wiceprezydent Michał Pierończyk.

MZA w ramach projektu SALUTE4CE

Plan działań na rzecz Miejskiej Zielonej Akupunktury został opracowany w ramach projektu SALUTE4CE, współfinansowanego z programu Interreg Europa Środkowa. Projekt ten jest kolejnym etapem współpracy Chorzowa, Świętochłowic i Rudy Śląskiej, zapoczątkowanej realizowanym w latach 2013-2015 projektem „Miasto3 – Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic. W ramach tego dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej przedsięwzięcia opracowano szereg istotnych dokumentów strategicznych.

Źródło informacji, zdjęcie: UM Ruda Śląska

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze są zablokowane.