Dzielnicowe spotkania: Wirek i Czarny Las – rudzkie dylematy
Aktualności

Dzielnicowe spotkania: Wirek i Czarny Las – rudzkie dylematy

Wirek i Czarny Las to kolejny przystanek i to przedostatni na dzielnicowych spotkaniach w Rudzie Śląskiej. Było sporo dylematów związanych z tymi dzielnicami.

Dzielnicowe spotkania powoli dobiegają końca, a przedostatnim przystankiem w tej podróży są dzielnice: Wirek i Czarny Las. Mieszkańcy mieli sporo dylematów i zapewne mnóstwo pytań na temat swojego miejsca zamieszkania. O co pytali rudzianie? Między innymi o drogi oraz problemy z parkowaniem. Władze miasta zapowiedziały modernizację odcinka ulicy Wyzwolenia od numer 138 – 195.

– W tym miesiącu ogłoszony został przetarg na przebudowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej, a także odtworzenie nawierzchni tej drogi. To powinno rozwiązać wieloletnie problemy ze stanem tej ulicy, za której stan odpowiada wieloletnia eksploatacja górnicza – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Dzielnicowe spotkania: Wirek i Czarny Las – rudzkie dylematy

Nawierzchnia drogi i kanalizacja

Naprawa jezdni na ulicy Wyzwolenia to temat, który ciągnie się od dawna. To wszystko przez skutki prowadzonego przez górnictwo wydobycia. Prowadzona eksploatacja wywołała także problemy z właściwym funkcjonowaniem kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Bardzo mocno to odczuwają mieszkańcy właśnie tej ulicy, podczas spotkania apelowali władze o pomoc w tej kwestii.

Jest szansa na rozwiązanie problemów mieszkańców Wirka i Czarnego Lasu. Na początku tego miesiąca rudzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło zamówienie publiczne na realizację tego zadania.

– Aby naprawa drogi miała sens, trzeba to zrobić kompleksowo, dlatego w pierwszej kolejności wybudowana zostanie nowa kanalizacja sanitarna i deszczowa, a co najważniejsze, w kosztach zadania partycypować będzie strona górnicza – podkreślał Krzysztof Mejer.

Otwarcie ofert w ogłoszonym przetargu zaplanowano na koniec miesiąca.

Ruda Śląska w tym roku zakończyła I etap modernizacji ulicy Wyzwolenia od numeru 142 do 86. Remont kosztował ponad 2,6 mln złotych, a tam wykonano całą kanalizację deszczową w rejonie tej ulicy oraz ulicy Wireckiej. Prawie 2 mln udało się pozyskać ze środków unijnych na tę inwestycję.

Ujednolicenie drogi przy ulicy Lecha

Droga przy ulicy Lecha w jednej części jest drogą publiczną, a drugą prywatną. Mieszkańcy prosili by ujednolicić ją, ale to nie jest takie proste jak się nam wydaje. Wynika to wszystko z uregulowania spraw własnościowych, Ruda Śląska od niedawna jest dopiero właścicielem jednego z odcinków. Niestety, aby reszta drogi mogła być publiczną, należy spełnić szeroki zakres wymagań, które dotyczą parametrów jezdni. Aby spełnić te kryteria, droga ta musiałaby być w całości przebudowa, a to się wiąże z wielkimi kosztami.

Parkowanie w pobliżu ulicy Osiedlowej

Rudzianie zwracali też uwagę na problem z zaparkowaniem w pobliżu rudzkiej ulicy Osiedlowe. Zastępca prezydenta zwrócił uwagę na możliwość wystosowania odpowiedniej prośby od wspólnot mieszkaniowych o dzierżawę terenu od miasta oraz wykonania miejsc parkingowych środkami własnymi z wspólnot.

Przyszłoroczne inwestycje w Wirku i Czarnym Lesie

  1. Termomodernizacja wielorodzinnych budynków przy ulicy Sienkiewicza i Tuwima 8
  2. Termomodernizacja i podłączenie do nowego źródła ciepła budynku mieszkalnego przy ulicy Krasińskiego 6
  3. Dostosowanie budynku Szkoły Podstawowej nr 7 do wymogów przeciwpożarowych.

W Wirku zostanie także zrealizowane trzy inwestycje z Rudzkiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022.

Ostatnie dzielnicowe spotkanie:

  • 22.11, godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury przy ul. Niedurnego 69

Źródło informacji, zdjęcie: UM Ruda Śląska

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze są zablokowane.