Ciekawe zabytki na terenie Rudy Śląskiej
Zdjęcie: PetrusSilesius / Nowy Bytom – Kwiecień 2007 / Wikipedia
AktualnościLifestyle

Ciekawe zabytki na terenie Rudy Śląskiej

Chcemy wam przedstawić najciekawsze zabytki z poszczególnych dzielnic w Rudzie Śląskiej. Co zasługuje na naszą uwagę?

Ruda Śląska to piękne miasto, każdy kto w nim mieszka lub choćby przejeżdża – wie o tym. Mamy ciekawe zabytki, piękne parki i wiele innych atrakcji. Dziś chcemy poświęcić czas tym pierwszym z każdej dzielnicy naszego miasta.

Ciekawe zabytki na terenie Rudy Śląskiej

Bielszowice

Kościół świętej Marii Magdaleny powstał w 1883 roku i znajduje się przy ulicy księdza Niedzieli 6. Wybudowano go według projektu architektów Philipa i Traufelda z Gliwic.

Chebzie

Dworzec kolejowy powstał na przełomie XIX i XX wieku i mieści się przy ulicy Dworcowej 33. Charakterystyczną cechą tego budynku jest elewacja w formie pseudo muru pruskiego. Aktualnie jest siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej – Stacja Biblioteka.

Godula

Kościół ścięcia świętego Jana Chrzciciela powstał w latach 1868 – 1871 przy ulicy Goduli. Wybudowao go na planie krzyża według projektu Teodora Linkego.

Halemba
  • Pałacyk Donersmarcków powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Znajduje się on przy ulicy 1 Maja 32. To piętrowy murowany klasycystyczny budynek, który stanowi część folwarku rodziny Henckel von Donnersmarck.
  • Młyn nad rzeką Kłodnicą – historycy szacują jego powstanie na drugą połowę XIX wieku, ale nadal nie jest to pewna informacja. Mieści się on przy ulicy Granicznej.
  • Kościół Matki Boskiej Różańcowej powstał w 1890 roku i zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulic Kłodnickiej i 1 Maja. To najstarsza świątynia dzielnicy.
Kochłowice
  • Grodzisko Kochłowickie powstało w na przełomie XIII-XV wieku. Mieści się przy ulicy Barbary / Wireckiej, a znajduje się w widłach Kochłówki (inaczej Potok Bielszowicki) i cieku płynącego z północy od strony Bykowiny.
  • Schron bojowy nr 75 Grupy Bojowej Kłodnica-Kochłowice powstał on w 1937 roku przy ulicy Pomorskiej. To element dawnej linii umocnień Obszaru Warownego Śląsk.
Nowy Bytom
  • Osiedle Kaufhaus powstało w 1880 roku i mieści się przy ulicy Niedurnego. To osiedle robotnicze pracowników Huty „Pokój”, które w późniejszym czasie rozbudowano. W centrum zlokalizowano dom handlowy tzw. Kaufhaus, od którego powstała nazwa osiedla.
  • Wielki piec Huty Pokój znajduje się przy ulicy Niedurnego 79, a powstał w 1968 roku. Obiekt wpisano do rejestru zabytków i aktualnie należy do naszego miasta. Piec wpisano także na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH (European Route of Industrial Heritage) w 2020 roku.
  • Kościół pw. św. Pawła Apostoła mieści się na placu Jana Pawła II. To ogromna neoromańska bazylika z masywną wieżą od strony wschodniej. Na szczególną uwagę zasługują bogate zdobienia elewacji bazyliki, które nawiązują do sztuki bizantyjskiej. Autorem projektu był Johannes Franziskus Klomp. Kościół powstał w 1912 roku.
Orzegów

Kościół pw. św. Michała Archanioła powstał w latach 1894 – 1895, a rozbudowano go w latach 1911 – 1912. Zlokalizowany jest przy ulicy Królowej Jadwigi, a sponsorami obiektu była rodzina Schaffgotschów.

Ruda
  • Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej powstał w 1869 roku. Wybudował go hrabia Karol Wolfgang von Ballestrem, a pierwszymi duszpasterzami byli Jezuici.
  • Kamienice przy ulicy Wolności 8, 10 i 13.
  • Zespół zabudowań szybu „Franciszek”.
Wirek
  • Kolonia robotnicza Ficinus – założoną ją około 1867 roku i mieści się przy ulicy Kubiny. Kolonia ta to zespół 16-nastu piętrowych domów robotniczych, zbudowanych dla pracowników KWK „Gottessegen” – „Błogosławieństwo Boże”. To jedno z najstarszych osiedli tego typu na Górnym Śląsku.
  • Wieża wyciągowa szybu „Andrzej” powstała w latach 70. XIX wieku. Znajduje się między ulicami Obrońców Westerplatte i Odrodzenia. Szyb ten należał do koplani „Gottessegen”, która funkcjonowała do 1926 roku.

Źródło informacji: Wikipedia
Zdjęcie: PetrusSilesius / Nowy Bytom – Kwiecień 2007

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
2
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze są zablokowane.