schron bojowy
Aktualności

Schron bojowy nr 45 znajdzie się na szlaku Obszaru Warownego Śląsk

W naszym mieście znajduje się ponad 60 schronów bojowych. Wchodzą one w skład Obszaru Warownego Śląsk, który rozciąga się ma zasięg aż 60 kilometrów.

Ruda Śląska w swoich zasobach posiada aż 60 schronów bojowych – wchodzą w skład Obszaru Warownego Śląsk. Schrony rozciągają się aż na 60 kilometrów – od Przeczyc po Wyry. Kilka obiektów znalazło swoich opiekunów, którzy odnowili je i udostępnili zwiedzającym. Obecnie do grona Obszaru Warownego Śląsk dołączył schron bojowy nr 45 w Kochłowicach, którym zaopiekuje się rudzki Combat Alert.

O rudzkich schronach bojowych była głośno dwa lata temu

Sprawa schronów bojowych w Rudzie Śląskich nadal budzi wiele emocji. Przekonaliśmy się o tym w 2019 roku, kiedy jedna z firm przystąpiła do wyburzania 3 z 6 obiektów wchodzących w skład Punktu Oporu Radoszy. Wtedy też walkę o już wyburzone trzy bunkry stoczyli między innymi przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Fortalicium. To właśnie stowarzyszenie poinformowało prof. IH PAN Magdalenę Gawin – generalnego konserwatora zabytków, która później wystąpiła do ŚWKZ z prośbą o przeprowadzenie kontroli działań Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej. To z kolei zainicjowało debatę nad przyszłością tego typu obiektów w Rudzie Śląskiej.

– W pewnym sensie jestem zadowolony z tego zamieszania, bo to pokazuje, że mamy problem nierozwiązany od wielu lat – mówił wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer podczas wywiadu w „Poranku S24” – silesia24.pl.

Na terenie naszego miasta znajduje się około 66 tego typu obiektów i przez wiele lat nikt nimi się nie zajmował.

– Za wyjątkiem drobnej rzeszy fanów militariów, którzy próbowali się tymi obiektami zajmować na własna ręką. Szkoda, że nikt przez te wszystkie lata nie zadbał o te obiekty. Nikt nie zajął się ich remontowaniem i przede wszystkim uregulowaniem spraw własnościowych, bo dzisiaj większość tych bunkrów nie leży na terenach miejskich i miasto nie może nic w tym zakresie zrobić. Nie możemy remontować czegoś, co nie znajduje się na terenach miejskich – podkreślił wiceprezydent.

Kilka rudzkich schronów bojowych przejęły różne organizacje i stowarzyszenia:

  1. Pro Fortalicium (schron bojowy nr 33),
  2. Prochownia 1910 (ciężki schron bojowy nr 27),
  3. Genius Loci (opiekun ciężkiego schronu bojowego nr 75 w Kochłowicach) i zagospodarowanych.

Stało się tak m.in. ze Schronem nr 33 w Bielszowicach.

Schron bojowy nr 45 znajdzie się na szlaku Obszaru Warownego Śląsk

Kolejny z obiektów będzie odnowiony, a prace na jego terenie już trwają. Chodzi o schron bojowy nr 45 w Kochłowicach.

„Przypomnijmy, po rozmowach z Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej użyczony został nam schron bojowy wraz z przylegającym terem. Docelowo w schronie powstanie izba muzealna, jak i miejsce spotkań naszej grupy. Ponadto w przyszłości, może z końcem przyszłego roku będą organizowane tu małe eventy o charakterze historyczno-edukacyjnym” – tę informację na swoim profilu facebookowym umieścił Combat Alert • Ruda Śląska • 1203, czyli Oddziału Terenowego Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert.

Schron bojowy nr 45 pod członkami stowarzyszenia Combat Alert

Przed członkami Combat Alert jest mnóstwo pracy. Do tego momentu udało im się wyrównać i oczyścić teren dojścia do obiektu oraz jedną ze stron działki.

„W tym miejscu chcemy gorąco podziękować Panu Ryśkowi za pomoc. Bez ciężkiego sprzętu zajęło by nam to bardzo długo. Udało się także wykosić większość krzaków na terenie oraz częściowo zrzucić ziemię ze stropu (trzeba położyć nową warstwę smoły)” – podkreślają członkowie Combat Alert.

W odnowienie schronu bojowego nr 45 angażuje się także młodzież, a dokładnie uczniowie z IV LO im. HC Hoovera w Rudzie Śląskiej, którzy znajdują się w szeregach Combat Alert.

Przedstawiciele Combat Alert zachęcają do wstąpienia w swoje szeregi wszystkich chętnych. Czekają także na śmiałków, którzy mają ochotę pomóc przy sprzątaniu terenu i organizacji izby pamięci. Chętni mogą się kontaktować telefonicznie (tel. 664 330 989) lub przez Facebooka.

Źródło informacji: rudaslaska.com.pl

Komentarze

Czy podobał się artykuł?

Tak
0
Nie
0

Więcej w:Aktualności

Może ci się również spodobać

Komentarze są zablokowane.