Święto Wszystkich Świętych – 1 listopada
To właśnie dzisiaj wszyscy się zgromadzimy na cmentarzach, by uczcić pamięć o naszych bliskich, rodzinie, przyjaciołach. Zapalimy znicz i pomodlimy się za nich. Jaka jest historia tego święta?
Święto Wszystkich Świętych odbywa się co roku 1 listopada i jest to święto nieruchome. Po łacińsku mamy nazwę: Sollemnitas Omnium Sanctorum. Uroczystość odbywa się w kościele katolickim ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Po tym świecie – 2 listopada, obchodzimy liturgiczne święto Dnia Zadusznego. Jest to wyraz w wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.
Święto Wszystkich Świętych: Zwyczaje i tradycje w Polsce
Podczas tego święta i 2 listopada w Dzień Zaduszny Polacy odwiedzają licznie cmentarze, aby przystroić lub ozdobić groby swoich najbliższych kwiatami oraz zniczami. Z kolei Dzień Zaduszny, który jest też zwany Zaduszkami – dla katolików łacińskich oraz wielu innych chrześcijan, to dzień modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych.
1 listopada jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Było tak też w czasach PRL-u, ale kładziono tu nacisk na świecki charakter i nazwano je wówczas: Świętem Zmarłych, Dniem Zmarłych lub Dniem Zmarłych i Poległych. Czasem i 2 listopada był wolny, ale tylko i wyłącznie w placówkach oświaty. O tym dniu wolnym decydował dyrektor każdej ze szkół.
Krótkie informacje – 1 listopada
Typ święta: chrześcijańskie
Religie: katolicyzm, anglikanizm, luteranizm, metodyzm
Upamiętnia: wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie
Utrudnienia drogowe w Rudzie Śląskiej podczas Wszystkich Świętych
Od wczesnego poranka dzisiaj wprowadzono zmiany w organizacji ruchu drogowego w pobliżu głównych cmentarzy w dzielnicach w Rudzie Śląskiej. Wszelkie informacje na ten temat znajdziecie tutaj.
Źródło informacji: Wikipedia